Staff

Avery Alexander
6th Grade Social Studies
Lynnsey Armstrong
3rd Grade Teacher
Dawn Aschberger
STEM Teacher
Darrick Barnes
PE Teacher
Shaniece Marie Bates
3-8 Reading Intervention Teacher
Ashley Beebe
Instructional Coach, 6-8
Katie Bianchi
Kindergarten Teacher
Michelle Biggs
Instructional Assistant
Voshonda Bolton
Technology Teacher
Maddi Bradley
Instructional Assistant
Christi Brittian
7th Grade Social Studies
Bethany Brown
Museum in a Box Coordinator
Zachary Brown
8th Grade Math and Mathletes Teacher
Rob Calhoun
Instructional Assistant
Carter
7th Grade ELA Teacher
Shannon Carter
6-8th Intervention Teacher
Teresa Chiofalo
Museum Liaison
Laurie Clarke
6th Grade Science and Environmental Education Teacher
Claudette Carrion
ESE Assistant
Chris Cook
Office Administration
Tish Craig
Business Manager
Justin Crawford
Technology Support
Dana Dames-Lewis
Counselor
Jennifer Derringer
Orchestra Teacher
Camella Duerr
ESE Assistant
Stephanie Earnest
7th Gr Science and Environmental Education Teacher
Catherine Eisel-Elder
Fifth Grade Teacher
Lani Flatley
Art Teacher
Nicole Fletcher
Instructional Assistant
Colleen Flood
Instructional Assistant
Dakota Floyd
6th Grade ELA and Journalism Teacher
Brittney Ford
3rd Grade Teacher
Lillian Galicia
Assistant Principal
Emily Gardner
3-8 Gifted Teacher
Tonya Gideon
8th Grade ELA Teacher
Tami Gonzalez
Fourth Grade Teacher
Ashley Greenfield
Instructional Assistant
Samantha Hamilton
2nd Grade Teacher
Veleeka Harris
Robin Hollis
Fourth Grade Teacher
Emily Howell
Instructional Assistant
Petra Hunte
Instructional Assistant
Clancy Jackson
ESE Assistant
Erin Johnson
Nutrition Coordinator
Bridget Jones
ESE Teacher
Christy Jones
Gifted Teacher
Mary Lewis Jowaisas
First Grade Teacher
Becky Kafka
2nd Grade Teacher
Katherine Kelbaugh, Ph.D.
Executive Director
Christine King
Spanish Teacher
Amber Lane
ESE Teacher
Chad Lane
8th Grade Science and Robotics Teacher
Andrew Lester
Instructional Assistant
Leigh Anne Macquarrie
K-4 Music Teacher, Middle Grades Chorus
Amy Markham
Administrative Assistant
Erica Marsh
3rd Grade Teacher
Sanela Misimovic
Instructional Assistant
Dean Moore
Campus Engineer
Marquita Moore
6-8th Intervention Teacher
Shannon Murphy
1st Grade Teacher
Tiffany Niemeyer
5th Grade Teacher
Kimberly O’Malley
Fourth Grade Teacher
Naza Orlovic
Instructional Assistant
Colette Owens
ESE and Instructional Assistant
Elaine Oyzon-Mast
Exhibit Coordinator/Yearbook
Lauren Pangle
Kindergarten Teacher
Mary Phillips
School Nurse
Jen Pomfret
Instructional Coach, K-5
Jennifer Price
Media Specialist
Scott Rausch
Athletics Coordinator
Kerrie Rich
6th Grade Math
Derik Rinehart
Instructional Assistant
Peter Robertson
8th Grade ELA & Social Studies
Amy Rodriguez
K-2 Intervention Teacher
Annie Rosenberg
ESE Teacher
Brenna Searcy
5th Grade Teacher
Cobi Shafe
ESE Teacher
Cheslee Shelton
Instructional Assistant and Drama Teacher
Yolanda Silveri
504/ MTSS Coordinator
Anna Sitz
English Learner Teacher, Gifted Assessment and Eligibility
Carla Smith
Operations Manager
Adreian Standard
ESE Teacher
Katie Stenberg
First Grade Teacher
Laura Steward
7th & 8th Grade Math
Mike Stewart
Principal
Carla Sublett
Kindergarten Teacher
Jillian Thoele
ESE Coordinator/Teacher
Brittney Thornburley
ESE Teacher
Aly Thorne
2nd Grade Teacher
Sheena Wilson
School Counselor

© The Museum School, all rights reserved.